TE03 Wiosenne inspiracje językowe

Adresat: nauczyciele języków obcych wszystkich etapów kształcenia

Cele. Uczestnik:

  • poszerzy wiedzę dotyczącą form aktywizowania uczniów/uczennic oraz utrwalania wiedzy;
  • zapozna się z różnymi narzędziami wspierającymi organizację zajęć;
  • pozna korzyści płynące z poszerzania treści kształcenia o elementy edukacji medialnej i kulturowej.

Program konferencji

Część wykładowa

10.00–10.10 Otwarcie konferencji

Ksenia Herbst-Buchwald, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

10.15-11.45 Wykłady

  • Perspektywy edukacji dwujęzycznej a kompetencje przyszłości 
    prof. UAM dr hab. Jarema Drozdowicz
    Jaka jest rola edukacji dwu- i wielojęzycznej? Jak postrzegać innowacje edukacyjne w kontekście procesów zmian społecznych, technologicznych i ekonomicznych, rzutujących na formowanie kompetencji uczniów i kształt szkoły przyszłości. W wystąpieniu przedstawione zostaną najnowsze badania dotyczące tzw. przewagi dwujęzycznej, badań z zakresu neuronauki, jak i technologii edukacyjnych. Celem wystąpienia jest wskazanie na kluczowe kierunki innowacji edukacyjnych stosowanych nie tylko w edukacji dwujęzycznej, ale też w innych obszarach działań pedagogicznych.
  • Edukacja medialna na lekcji języka obcego 
    Marcin Stanowski

    Czy jesteśmy przygotowani, aby być didżejami edukacji i szkolnymi influencerami? Czy mamy stać się kimś więcej niż nauczycielami języka obcego? W wystąpieniu omówione zostaną różne sposoby wychodzenia poza nauczanie podręcznikowe. Jak wykorzystać na zajęciach: podcast, analizę wypowiedzi znanego polityka, instagramową rolkę czy Tik Tok, aby efektywnie rozwijać język i nie trywializować ważnych tematów.

Część warsztatowa

godzina

Sala 1.

Sala 2.

Sala 3.

12.00–12.45

Kreatywne strategie: nauczanie języka obcego i odnawianie wiedzy

Prezentacje na temat recyklingu wiadomości na języku angielskim, czyli jak efektywnie utrwalać wiadomości.

Druga część dotyczy skutecznego nauczania języka angielskiego.

Małgorzata Kuczkowska
Małgorzata Gralewski
CDN Konin

Uczniowska autonomia – praktyczne pomysły i inspiracje na jej budowanie

Warsztat inspirujący do budowania autonomii uczniów w kontekście nauczania sprawności językowych.

Żaneta Chełmińska Marzena Rosińska
ODN Poznań

Nauczycielu, nauczycielko, zrób sobie kawę i pozwól sztucznej inteligencji popracować za Ciebie. Jak z narzędzi AI stworzyć asystenta.

Warsztat prezentujący wykorzystanie narzędzi AI do projektowania lekcji i/lub poszczególnych aktywności.

Anna Golik-Czarnecka
Ewa Górczak
ODN Poznań
Jolanta Perczak
CDN Leszno

12:45-13:30

Ewaluacja z klasą!

Warsztaty prezentujące praktyczne wykorzystanie metod aktywizujących do ewaluacji zajęć.

Katarzyna Mielcarz Agnieszka Rączka
ODN Poznań

Nauczycielu, nauczycielko, zrób sobie kawę i pozwól sztucznej inteligencji popracować za Ciebie. Jak z narzędzi AI stworzyć asystenta.

Warsztat prezentujący pomysły na wykorzystanie narzędzi AI do projektowania całych lekcji i/lub poszczególnych aktywności.

Anna Golik-Czarnecka Ewa Górczak
ODN Poznań
Jolanta Perczak
CDN Leszno

Egzaminacyjne sekrety wypowiedzi pisemnej

Warsztat omawiający  rozwiązania organizacyjne i metodyczne pomocne w efektywnym przygotowaniu uczniów do tworzenia wypowiedzi pisemnej na egzaminie ósmoklasisty

Joanna Kubisiak
ODN Kalisz
Natasza Knop-Wrzalik
CDN Piła

 

13:30-14:15

Ewaluacja z klasą!

Warsztaty prezentujące praktyczne wykorzystanie metod aktywizujących do ewaluacji zajęć.

Katarzyna Mielcarz Agnieszka Rączka
ODN Poznań

Kreatywne strategie: nauczanie języka obcego i odnawianie wiedzy.

Prezentacje na temat recyklingu wiadomości na języku angielskim, czyli jak efektywnie utrwalać wiadomości. Druga część dotyczy skutecznego nauczania języka angielskiego.

Małgorzata Kuczkowska
Małgorzata Gralewski
CDN Konin

Egzaminacyjne sekrety wypowiedzi pisemnej

Warsztat omawiający praktyczne rozwiązania organizacyjne i metodyczne pomocne w efektywnym przygotowaniu uczniów do tworzenia wypowiedzi pisemnej na egzaminie ósmoklasisty

Joanna Kubisiak
ODN Kalisz
Natasza Knop-Wrzalik
CDN Konin

 

Informacje o prowadzących

  • Prof. UAM dr hab. Jarema Drozdowicz – Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, Zakład Edukacji Wielokulturowej i Badań nad Nierównościami Społecznymi. Pedagog, antropolog i socjolog edukacji. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, Polskiego Towarzystwa Pedagogiki Porównawczej, International Union of Anthropological and Ethnological Sciences. W swoich badaniach zajmuje się problematyką związaną z różnorodnością kulturową i językową, procesami tworzenia się nowych form wspólnot kulturowych, procesami migracyjnymi i polityką wielokulturowości w kontekście edukacyjnym.
  • Marcin Stanowski – nauczyciel języka angielskiego, psycholog, wykładowca i trener nauczycieli, organizator konkursów krasomówczych, chętnie dzieli się wiedzą, jak na lekcji języka obcego uczyć myślenia krytycznego, kwestii globalnych i radzenia sobie z mową nienawiści i fałszem w mediach. Na co dzień nauczyciel I LO w Wołominie oraz aktywny trener Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego IATELF Poland.
  • Katarzyna Mielcarz, Agnieszka Rączka – doradczynie metodyczne nauczycielek i nauczycieli języka angielskiego w ODN w Poznaniu; nauczycielki w szkołach podstawowych, entuzjastki nauczania przyjaznego mózgowi.
  • Żaneta Chełmińska, Marzena Rosińska – doradczynie metodyczne nauczycielek i nauczycieli języka angielskiego w ODN w Poznaniu; nauczycielki w liceum ogólnokształcącym oraz pasjonatki metody projektu na lekcjach języka obcego.
  • Natasza Knop-Wrzalik, Joanna Kubisiak – doradczynie metodyczne nauczycielek i nauczycieli języka angielskiego w CDN w Pile i ODN w Kaliszu; nauczycielki z doświadczeniem w pracy na różnych etapach kształcenia.
  • Małgorzata Gralewski, Małgorzata Kuczkowska – doradczynie metodyczne nauczycielek i nauczycieli języka angielskiego w CDN w Koninie; nauczycielki szkół podstawowych, doświadczone egzaminatorki egzaminu ósmoklasisty i maturalnego; autorki publikacji w Konińskim Kurierze Oświatowym.
  • Anna Golik-Czarnecka, Ewa Górczak, Jolanta Perczak – nauczycielki konsultantki w placówkach doskonalenia nauczycieli w Poznaniu i Lesznie oraz nauczycielki języka angielskiego w szkołach ponadpodstawowych: technikum, liceum ogólnokształcącym oraz w programie Matury Międzynarodowej (IB-DP).

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie pawilon PCC, poziom 1 (tam, gdzie Sala Ziemi), wejście wschodnie, od ul. Głogowskiej

Termin: 9 marca 2024, godz. 10:00–14:15

Liczba godzin: 7

Kierownik:
Anna Golik-Czarnecka
nauczyciel konsultant ds. nauczania języków obcych,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel.: 618 584 776, tel. kom.: 505 582 452

Szczegóły wydarzenia

Data rozpoczęcia 09-03-2024 10:00
Grupa, termin Grupa 1. 9.03.2024, godz. 10:00-14:15
Symbol wydarzenia TE03
Nazwa kursu Wiosenne inspiracje językowe

Wydarzenie osiągnęło już maksymalną liczbę osób. Zapisy nie są możliwe.