TE01 Wyzwania i problemy współczesnej szkoły. Bezpieczeństwo pracowników, dzieci i młodzieży

Adresat: dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych

Cele. Uczestnik:

  • zapozna się z najczęściej występującymi symptomami zagrożeń dla placówek oświatowych;
  • ugruntuje swoją wiedzę na temat odpowiedzialności karnej dzieci i młodzieży;
  • dokona analizy przypadków samobójstw i wzbogaci swoją wiedzę na temat działań profilaktycznych w tym zakresie;
  • uporządkuje wiedzę na temat form przemocy rówieśniczej i sposobów podejmowania skutecznych działań.

Program konferencji (12.00 – 15.00)

  1. Rozpoczęcie konferencji
  2. Szkolne procedury bezpieczeństwa – teoria i praktyka 
  • Zagrożenia dla szkół – fakty i mity.
  • Symptomy zagrożeń.
  • System wczesnego wykrywania zagrożeń.
  • Szkolne procedury bezpieczeństwa fizycznego i osobowego.

dr Krzysztof Danielewicz, płk rez. – ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, specjalizujący się w Afryce i Azji. Autor procedur z zakresu bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. Były żołnierz zawodowy, uczestnik misji w Afganistanie w 2007, 2008, 2012 r. oraz w Mali w latach 2013–2014. Wcześniej pełnił służbę w Kwaterze Międzynarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie (2004–2006) oraz Kwaterze Eurokorpusu w Strasburgu (2009–2012). W latach 2016–2018 w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Bezpieczna Szkoła Bezpieczna Przyszłość, przeszkolił ponad 400 szkół na terenie całego kraju. Twórca unikatowego autorskiego systemu szkolenia placówek oświatowych z zakresu procedur bezpieczeństwa o nazwie – System 2-12. Autor opracowań: Lwowska Ekspozytura Wywiadu. Działalność Ekspozytury nr 5 SG we Lwowie w latach 1921–1939, Toruń 2011 i 2017, Terroryzm w Afryce. Geneza oraz przebieg konfliktu w Mali w latach 2012–2014, Oświęcim 2016 oraz Państwo Islamskie (ISIS) – Historia powstania, taktyka działania, Oświęcim 2019 (red.), a także kilkunastu recenzowanych artykułów naukowych. W 2021 r. opublikował pierwszą na rynku książkę poświęconą bezpieczeństwu w szkołach: Przeżyć szkołę, bezpieczeństwo w szkole teoria i praktyka, Warszawa 2021. Obecnie  jest właścicielem firmy, wydawnictwa i portalu internetowego – Security in Practice.

  1. Odpowiedzialność karna uczniów za czyny popełnione na terenie szkoły – nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny
  • Świadomość uczniów o konsekwencjach prawnych popełnienia czynu zabronionego.
  • Formy czynów zabronionych najczęściej występujących w szkołach.
  • Procedury związane z ujawnieniem czynu zabronionego.
  • Nauczyciel chroniony prawem.
  • Współpraca z Policją oraz Sądami Rodzinnymi.

Piotr Borowiak  – nadkomisarz w stanie spoczynku;  wieloletni wykładowca w szkołach ponadpodstawowych z zakresu Edukacji Policyjnej oraz Edukacji dla Bezpieczeństwa. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne z młodzieżą i nauczycielami z zakresu bezpieczeństwa. W trakcie realizowanych projektów wykorzystuje swoją wiedzę zawodową i doświadczenie zdobyte na przestrzeni 30 lat służby w Policji. Ukończył wiele szkoleń kierunkowych w zakresie prewencji służby operacyjnej i stanowisk dowódczych w Szkole Policji w Pile i w Szkole Policji w Słupsku. W 2009 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra na kierunku pedagogika w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie. W 2011 r. został także absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie. Odznaczony między innymi medalami za Długoletnią Służbę oraz medalem Zasłużony Policjant. Z Policją pożegnał się w 2020 r. jako wieloletni zastępca komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu.

  1. Problem samobójstw wśród uczniów
  • Zagadnienia teoretyczno-praktyczne z obszaru suicydologii.
  • Zachowanie suicydalne – definicja i etapy.
  • Symptomy – identyfikacja i reakcja.
  • Procedury bezpieczeństwa.
  • Prewencja i postwencja w praktyce.

Mateusz Kabaciński  – analityk i szkoleniowiec w firmie Security in Practise. Na oficjalnej stronie firmy publikuje artykuły dotyczące sytuacji bezpieczeństwa oraz wyborów na kontynencie afrykańskim, analizy incydentów bezpieczeństwa w szkołach na świecie oraz analizy przypadków samobójstw wśród polskiej młodzieży. Prowadzi szkolenia w szkołach z zakresu detekcji, prewencji oraz postwencji zachowań samobójczych, przedstawiając kompleksowe procedury wykrywania złego stanu psychicznego uczniów oraz sposoby reagowania na sytuacje potencjalnego, pośredniego oraz bezpośredniego zagrożenia życia. W sierpniu 2022 r. w Kobylnicy był współorganizatorem konferencji dotyczącej bezpieczeństwa w szkołach, na której wygłosił prelekcję: Problem samobójstw.

  1. Przemoc rówieśnicza w placówkach oświatowych – agresor, ofiara, zagrożenia dla rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych 
  • Przemoc rówieśnicza – niepokojące i niebezpieczne zjawisko w szkole.
  • Symptomy depresji i innych zaburzeń psychicznych.
  • Media społecznościowe a zdrowie psychiczne uczniów.
  • Świadomość rodzica i nauczyciela a bezpieczeństwo uczniów.

mgr Natalia Jurkiewicz – absolwentka psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo związana z obszarem edukacji, pracuje jako psycholog w szkole podstawowej oraz w zespole szkół ponadpodstawowych. Prowadzi szkolenia z zakresu przemocy rówieśniczej oraz problemu depresji wśród nastolatków w firmie Security in Practice. Naukowo zajmuje się obszarem przemocy rówieśniczej w świecie realnym oraz cyberprzestrzeni, depresją wśród nastolatków oraz wpływem mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne i zachowania ryzykowne młodzieży. Ukończyła wiele szkoleń kierunkowych z zakresu znaczenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej w procesie budowania relacji interpersonalnych, technik i reguł wywierania wpływu społecznego, metod oceny wiarygodności rozmówcy oraz znaczenia motywacji dla osiągania założonych celów w pracy z rodzicami, nauczycielami, dziećmi i młodzieżą.

6. Uroczyste wręczenie dyplomów „Mistrzowska Szkoła Innowacji” - finał projektu prowadzonego we współpracy trzech instytucji: SENSE consulting sp. z o.o., Urząd Miasta Poznania i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Celem wspólnej inicjatywy było propagowanie wśród poznańskich szkół podstawowych wartościowych innowacji edukacyjnych opracowanych w ramach projektu POPOJUTRZE 2.0 – KSZTAŁCENIE.

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie pawilon PCC poziom 1 (tam, gdzie Sala Ziemi), wejście wschodnie, od ul. Głogowskiej

Liczba godzin: 4

Termin: 8.03.2024, godz. 12.00–15.00

Kierownik:
Jolanta Czereśniowska
nauczyciel konsultant ds. doskonalenia oświatowej kadry kierowniczej,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  tel. kom.: 508 183 152

Szczegóły wydarzenia

Data rozpoczęcia 08-03-2024 12:00
Grupa, termin Grupa 1: 8.03.2024 godz. 12.00–15.00
Symbol wydarzenia TE01
Nazwa kursu Wyzwania i problemy współczesnej szkoły. Bezpieczeństwo pracowników, dzieci i młodzieży

Wydarzenie osiągnęło już maksymalną liczbę osób. Zapisy nie są możliwe.