XXX Jubileusz

Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło…” – słowa Cypriana Kamila Norwida od trzydziestu lat stanowią nie tylko motto, lecz także fundament jednego z najważniejszych przedsięwzięć edukacji regionalnej w Wielkopolsce. 

Podczas XXX Targów Edukacyjnych w Poznaniu, w Sali Zielonej Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyła się 14 marca 2026 r., uroczysta gala zakończenia XXX Jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce - projektu „Wielkopolska moja Mała Ojczyzna”. Symbolika tego wydarzenia była wyjątkowa - XXX Gala i XXX edycja Targów Edukacyjnych, stały się wyraźnym znakiem ciągłości, konsekwencji i siły środowiska edukacyjnego oraz samorządowego regionu. 

Historia konkursu sięga 1996 roku, kiedy doradcy/doradczynie metodyczni historii opracowali program edukacji regionalnej „Wielkopolska moja Mała Ojczyzna”. Już pierwszy Turniej Wiedzy o Wielkopolsce pokazał ogromny potencjał tej idei. Od roku szkolnego 1997/1998 konkurs objął całe województwo i przyjął obecną nazwę. Przez wiele lat organizatorem było Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, a od roku 2023 Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, co wzmocniło systemowy charakter projektu oraz jego rolę w nowoczesnej edukacji regionalnej. W ciągu trzech dekad w konkursie uczestniczyło blisko 160 tysięcy uczniów/uczennic, co czyni go jednym z najbardziej trwałych i znaczących przedsięwzięć edukacyjnych w regionie.  

W jubileuszowej edycji konkursu wzięło udział około 1500 uczniów/uczennic szkół podstawowych, spośród których wyłoniono, poprzez rywalizację na etapie szkolnym i rejonowym, 188 do etapu wojewódzkiego. Konkurs przeprowadzono w formie online. Tytuły laureatów I, II lub III miejsca uzyskało 95 uczniów/uczennic, reprezentując 68 szkół. Ich sukces jest efektem pracy 54 nauczycieli/nauczycielek, których zasługi uhonorowano, poprzez wręczenie nagród oraz voucherów szkoleniowych, ufundowanych przez ODN w Poznaniu. Pozostali uczestnicy/uczestniczki etapu wojewódzkiego otrzymali tytuły finalistów. 

Uroczystość zgromadziła liczne grono przedstawicieli/przedstawicielek władz samorządowych, instytucji oświatowych, dyrektorów/dyrektorek szkół, nauczycieli/nauczycielek oraz uczniów/uczennic. Wśród zaproszonych byli; Paulina Stochniałek (Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego) i Czesław Kruczek (Zastępca Dyrektora Departamentu), Wojciech Szulc (Wielkopolski Wicekurator Oświaty), Jarosław Jankowski (Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie) przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Szczególne miejsce zajęły osoby, dzięki którym konkurs powstał i przez trzydzieści lat był konsekwentnie rozwijany. 

Program gali miał charakter uroczysty i wielowymiarowy. Obejmował wystąpienia zaproszonych gości, projekcję filmu jubileuszowego przygotowanego w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030, a także wręczenie dyplomów osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju konkursu. Najważniejszym momentem było wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych, któremu towarzyszyły akcenty artystyczne – występ gwarowy oraz koncert dziecięcego zespołu smyczkowego i dętego z Katolickiej Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Luboniu. Istotnym uzupełnieniem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursów towarzyszących. Konkurs filmowy „Poznaj moją małą ojczyznę” ukazał ogromną kreatywność młodych ludzi oraz ich zdolność do opowiadania o historii i tożsamości lokalnej w nowoczesnej formie. Zwycięski film „Chocicza – nie tylko stacja na trasie kolejowej” został zaprezentowany podczas Gali, a jego autorzy/autorki zostali uhonorowani nagrodami. Przyznano również wyróżnienia dla uczestników/uczestniczek z Pogorzeli i Trzemeszna. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny „Wielkopolska moja Mała Ojczyzna”, na który nadesłano ponad 300 prac, spośród których wyróżniono 30 i wyłoniono w różnych kategoriach wiekowych laureatów.  

Jubileuszowa edycja konkursu została zrealizowana w partnerstwie z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski. Za jej przygotowanie i przeprowadzenie odpowiadały, z ramienia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, doradczynie metodyczne: Wiesława Surdyk-Fertsch i Anna Dziel, przy wsparciu konsultantki Justyny Kurzawy oraz doradcy metodycznego Pawła Błażejaka. Konsultantami zewnętrznymi byli, od wielu lat związani z konkursem, dr Jolanta Krucka z CDN w Koninie oraz Andrzej Surdyk. Całość prac koordynowała zastępca dyrektora ODN w Poznaniu Małgorzata Jagiełłowicz. 

Nie byłoby tego przedsięwzięcia bez nauczycieli/nauczycielek – ich pasji, zaangażowania i konsekwencji. To oni od trzech dekad prowadzą młodych ludzi przez historię regionu, budując ich świadomość, tożsamość i odpowiedzialność za dziedzictwo kulturowe. Konkurs nie tylko przekazuje wiedzę, ale kształtuje postawy, angażuje całe społeczności lokalne i wzmacnia więzi międzypokoleniowe. Zwieńczeniem uroczystości były wspólne zdjęcia uczestników, jubileuszowy tort, edukacyjna gra o Wielkopolsce inspirowana zasadami „Koła Fortuny” oraz spotkanie integracyjne, stanowiące symboliczne podsumowanie trzydziestu lat wspólnej pracy, doświadczeń i sukcesów. Każdy z uczestników/uczestniczek miał również okazję pozostawić swój podpis na pamiątkowym plakacie, tworząc tym samym wyjątkowy ślad tego wydarzenia. 

XXX Jubileuszowa Gala była nie tylko podsumowaniem i podziękowaniem za zaangażowanie oraz osiągnięte sukcesy, lecz także wyraźnym zobowiązaniem na przyszłość, aby kolejne pokolenia Wielkopolan nie tylko znały historię swojego regionu, ale również potrafiły ją rozumieć, przeżywać i świadomie kontynuować. 

Małgorzata Jagiełłowicz 
Zastępca Dyrektora ODN w Poznaniu